Zanieczyszczone powietrze, wysokie rachunki za opał - czy tylko z tym kojarzy się nam sezon grzewczy? Jeśli tak, to pora to zmienić. Wybierając odpowiednie ?paliwo? do ogrzewania domu, możemy zadbać o środowisko i zmniejszyć wydatki z domowego budżetu. Ekogroszek to opał wysokokaloryczny i wydajny, ekologiczny oraz bardzo wygodny w użytkowaniu - ale tylko wówczas, gdy jest dobrej jakości.


W ostatnich latach sposób ogrzewania domów przechodzi transformację. Odchodzimy od ?kopciuchów? na rzecz niskoemisyjnych kotłów na ekogroszek. Dzięki nim można ogrzewać dom taniej i z lepszym skutkiem dla środowiska. Czy wystarczy jednak tylko wymienić kocioł? Aby piec najnowszej generacji pracował efektywnie i ekonomicznie trzeba palić w nim równie nowoczesnym i wydajnym paliwem.

Ekogroszek to uszlachetniony sortyment węgla, który ze względu na drobną granulację, czyli stosunkowo małe bryłki, idealnie sprawdza się w piecach retortowych ?5? klasy z automatycznym podajnikiem. Jego główną zaletą jest wydajność. Dotyczy to jednak tylko produktów naprawdę dobrej jakości ? mówi Orest Michalczuk, Dyrektor Handlowy w firmie Energo, i dodaje ? Przestrzegałbym przed kupowaniem ekogroszku od nieznanego dostawcy lub po bardzo niskiej cenie.

Przed zakupem pamiętajmy, że ekogroszek ekogroszkowi nierówny. Na rynku dostępne są jego różne rodzaje, a o jakości każdego z nich świadczą takie parametry, jak: wartość opałowa, zawartość siarki i popiołu czy spiekalność.


Dobry wybór daje dobre efekty

Ekogroszek to paliwo pod wieloma względami bezkonkurencyjne. Stosowanie go oznacza szereg korzyści dla użytkowników i jest dobre dla środowiska naturalnego.


- Jest wydajny. Ma wysoką kaloryczność (inaczej wartość opałową), więc spala się dłużej niż inne paliwa stałe. Nie musimy tak często dosypywać go do pieca, aby utrzymać odpowiednią temperaturę w kotle. Za opał odpowiedniej jakości uznajemy taki, którego kaloryczność wynosi minimum 22 MJ/kg. Jednak najlepsze produkty na rynku, takie jak Ekogroszek Extra Premium+ marki Energo, mają kaloryczność dochodzącą do 28MJ/kg.

- Jest ekologiczny. Przeznaczony jest do spalania w niskoemisyjnych piecach nowej generacji, które ograniczają emisję szkodliwych substancji do atmosfery. Od zwykłego węgla i groszku różni się tym, że wydziela mniej tlenków siarki i pyłów. W dobrym ekogroszku zawartość siarki nie powinna przekraczać 1 proc. Natomiast już w najlepszych produktach zawartość tego pierwiastka wynosi 0,5 proc.

- Jest wygodny w użytkowaniu. Wsypujemy go raz na kilka dni do podajnika i sporadycznie czyścimy palenisko z popiołu. Jeśli używamy produktu wysokiej klasy mamy naprawdę mniej popiołu i rzadziej musimy czyścić piec i kotłownię. Za ekogroszek odpowiedniej jakości uznajemy taki, który nie zawiera więcej niż 8-10 proc. popiołu. Natomiast w towarach premium marki Energo zawartość popiołu jest najniższa na rynku - na poziomie zaledwie 3 proc. Ekogroszek Extra Premium + marki Energo wyróżnia się też spiekalnością bliską zeru. Niska spiekalność cechuje wszystkie produkty tej marki, podczas gdy ekogroszki innych producentów mogą mieć wysoką spiekalność, czyli zdolność do tworzenia spieków i koksowania. Na koniec pamiętajmy, że ten sortyment węgla można kupować i przechowywać luzem lub w workach. Przy czym zapakowany w wygodne worki znacznie ułatwia utrzymanie porządku w kotłowni.


Wybierając dobry opał, wiele zyskujemy: zużywamy mniej paliwa, oszczędzamy na wydatkach na ogrzewaniu, chronimy piec przed korozją, gdy używamy ekogroszku z minimalną zawartością siarki, nie tracimy czasu na sprzątanie i obsługę pieca, oraz zapewniamy sobie i najbliższym czyste powietrze.